#POLSKAwCENTRUMuwagi
REDAKTOR
BUDOWNICTWO, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, MIGRACJE
PUBLIKACJE
MATA ZAPRAWOWA
2025.03.14 - 10.55
Mata zaprawowa to bardzo nowoczesny produkt budowlany, który doskonale usprawnia prace murarskie i układanie płytek. Jest od razu nasączona zaprawą cementową lub innym spoiwem, co eliminuje konieczność nakładania zaprawy. Dzięki temu montaż staje się szybszy, precyzyjniejszy i bardziej ekonomiczny. Dobrze sprawdza sie np. w układaniu kamienia naturalnego i płytek. Używa się jej też do konstrukcji murowych, bo bardzo równomierne się rozkłada. Jest ponadto niezastąpiona w prefabrykacji i bardzo przyspiesza montaż gotowych elementów budowlanych. Mata zaprawowa to innowacja, która pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas realizacji zwłaszcza małych inwestycji budowlanych. Dzięki nowoczesnej technologii stanowi duży krok w stronę efektywniejszego i bardziej ekologicznego budownictwa, przede wszystkim na terytorium Unii Europejskiej.
KOMENTUJ: X...
Beton przeciwpowodziowy
2025.01.28 - 10.15
W Japonii wykorzystuje się innowacyjne technologie betonowe do zapobiegania powodziom, w tym beton z otworami do odprowadzania wody. Beton ten jest integralną częścią regulacyjnych zbiorników podziemnych i tunelowych systemów przeciwpowodziowych. Jednym z najbardziej znanych projektów jest G-Cans, największy na świecie podziemny system przeciwdziałania powodziom, znajdujący się w Kasukabe. System składa się z pięciu ogromnych betonowych zbiorników o wysokości 65 metrów i średnicy 32 metry, połączonych tunelami o długości 6,4 kilometra. Betonowe otwory odprowadzające w tych zbiornikach pomagają w skuteczny sposób radzić sobie z nadmiarem wody. Jest odprowadzana łatwo do rzeki Edo, zapobiegając w ten sposób zalaniom w Tokio.
KOMENTUJ: X...
Genlandia
2025.01.21 - 10.45
Grenlandia, z bogactwami naturalnymi i strategicznym położeniem, staje się już dzisiaj kluczowym polem rywalizacji geopolitycznej. Stany Zjednoczone, inwestując w lokalne projekty i eksplorację surowców, wzmacniają swoje wpływy. Unia Europejska najwyraźniej zaniedbuje tę wyspę zależną od Danii. UE nie stworzyła strategii współpracy z Grenlandią i rozwoju tego obszaru nawet w obliczu świadomości zmian klimatycznych. Skrócony szlak transportu morskiego ze wschodniej Azji prowadzić będzie przecież głównie do UE. Jeżeli Europa szybko nie zareaguje, to USA na stałe przejmą przewagę w tym strategicznym regionie. Przypuszczalnie już może być dla Europy za późno na utrzymanie wpływów na Grenlandii. Kapitał Elona Muska może być dużo bardziej przekonujący do budowy przyszłości, niż UE.
KOMENTUJ: X...
Eliminacja biedy
2025.01.17 - 19.20
Tak ludzie potrafią pracować w Afryce, kiedy widzą wokół nadzieję na poprawę swojego życia. Rok temu pod naszym mostem szkolnym w slumsie Kibera w Nairobi płynął strumień plastiku. Jak zaczęliśmy budowę z lokalną wspólnotą, to teren tam wygląda zupełnie inaczej. Przypominają mi się lata 80te w Polsce. Masa ludzi żyła u nas w dużej biedzie. Ludzie z zachodu też krytykowali Polaków za podobne rzeczy jak ten plastik. Teraz dużo łatwiej wszystko zrozumieć. I nie oceniać z góry. Oznaki dużej biedy możemy dalej łatwo eliminować z naszym programem "Floor4Africa". Małe rzeczy jak mostek szkolny czy sprzątalna podłoga w klasach to nadzieja i ogromne zmiany.
KOMENTUJ: X...
Mieszkania Komunalne
2025.01.15 - 10.45
Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne w Polsce jest uzależniony od wielu czynników. To między innymi lokalizacja, dostępność mieszkań komunalnych, ststus ekonomiczny i stan zdrowia osoby ubiegającej się. Średnio wynosi on mniej niż 3 lata. W większych miastach, gdzie zapotrzebowanie jest dużo większe, czas może być dużo dłuższy. W mniejszych miejscowościach bywa nawet dużo krótszy. W największych miastach, czas oczekiwania wydłuża się, sięgając w Gdańsku nawet ponad 10 lat.
KOMENTUJ: X...
Mosty Edukacyjne
2024.12.27 - 22.25
W 2023 roku nasz program "Floor4Africa" zawitał do Kibery. To największy slum Afryki, zlokalizowany w Nairobi. Wraz z lokalną wspólnotą i wykonawcami przeprowadziliśmy całkowitą przebudowę, a właściwie budowę nowego mostu pieszego przy publicznej szkole podstawowej Joash Olum. Pierwotny most, zbudowany w 2003 roku, wymagał już natychmiastowej interwencji. Całkowity koszt projektu wyniósł tylko 1500 EUR, z gwarancją na kolejne 20 lat. Nowy most jest widoczny z satelity, zapewnia bezpieczne przejście dla uczniów szkoły i ok. 20 tys. mieszkańców dziennie. To właśnie jest przykładem, jak niewielkie inwestycje mogą znacząco poprawić jakość życia w społecznościach mających ograniczone zasoby materialne. W tym, dają tak potrzebną pracę ludziom, powstrzymującą ich przed zupełnie niepotrzebnym migrowaniem za pracą. Przed nami kolejne wyzwanie, most szkolny przy St. Juliet's School w tym samym slumsie - Kibera, w Nairobi.
KOMENTUJ: X...
ELektryk w Polsce
2024.12.11 - 11.10
Jaka jest opłacalność posiadania samochodu elektrycznego w Polsce? Średni koszt ładowania samochodu elektrycznego wynosi około 1,75 PLN za kWh. Koszt przejechania 100 km wynosi więc około 22,50 PLN. Ale na niektórych stacjach mogą być pobierane jednorazowe opłaty za rozpoczęcie ładowania. To trochę zwiększa koszty użytkowania samochodów elektrycznych. Dla porównania, koszt przejechania 100 km samochodem z silnikiem spalinowym wynosi średnio 37,50 PLN. Samochody elektryczne to mniej ruchomych części niż spalinowe, co teoretycznie obniża koszty napraw. Jednak koszty wymiany baterii mogą być w elektryku ekstremalnie wysokie. Zasięg samochodów elektrycznych jest ograniczony w porównaniu do aut spalinowych. Infrastruktura ładowania w Polsce rozwija się, ale wciąż jest mniej rozbudowana niż w krajach zachodnich. Opłacalność samochodów elektrycznych w Polsce zacznie być bardziej problematyczna, jeśli nie postawimy na dobre programy utrzymania elektryków. Warunki atmosferyczne w naszym kraju nie są tak sprzyjające elektrykom, jak w zachodniej Europie. Widać to w zimie, gdy widocznie spada wydajność baterii.
KOMENTUJ: X...
Podatek Katastralny
2024.12.06 - 11.55
Podatek katastralny, który jest opłatą naliczaną od rynkowej wartości nieruchomości, budzi wiele kontrowersji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ponownie zarekomendował Polsce jego wprowadzenie, argumentując, że mógłby on poprawić finanse publiczne. Jednak wprowadzenie tego podatku mogłoby też zbyt znacząco obciążyć właścicieli nieruchomości. Na przykład, właściciel mieszkania wartego 600 000 PLN musiałby płacić około 600 PLN rocznie przy stawce tylko 0,1%. Z jednej strony to teoretycznie niewiele - 50 PLN miesięcznie. Ale w praktyce i tak mamy dość złożony system podatkowy. Obecnie nasz rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Ale ten temat stale powraca od lat, bo to najprostsze rozwiązanie - by po prostu dołożyć kolejnych obciążeń ludziom, zamiast szukać rozwoju przychodów państwa poprzez rozwój naszej przedsiębiorczości.
KOMENTUJ: X...
ZŁOTE RĄCZKI W CENIE
2024.12.02 - 22.15
Współczesne "złote rączki" to wszechstronni specjaliści gotowi podjąć się różnorodnych wyzwań. Jak wygląda przyszłość tej profesji? Technologia i automatyzacja: nowoczesne narzędzia, takie jak druk 3D i inteligentne urządzenia, zwiększają efektywność i precyzję pracy. Ekologia i zrównoważony rozwój: rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania sprawia, że umiejętność naprawy i odnawiania przedmiotów staje się coraz bardziej ceniona. Edukacja i szkolenia: kursy online i szkolenia zawodowe pomagają zdobywać nowe umiejętności, zwiększając konkurencyjność zawodową na rynku pracy. Personalizacja usług: klienci poszukują indywidualnych rozwiązań, co zwiększa popyt na usługi utalentowanych "złotych rączek". Starzejąca się infrastruktura: wiele krajów UE już potrzebuje specjalistów do naprawy i konserwacji starzejącej się infrastruktury. Sztuczna inteligencja w tym człowieka nie zastąpi jeszcze długo.
KOMENTUJ: X...
PodstawY MigracjI
2024.11.27 - 11.25
Nie brałemu udziału w tym tygodniu w wysłuchaniu obywatelskim w sprawie strategii migracyjnej. A od kilku lat angażuję się w rozwój międzynarodowego programu "Floor4Africa". On utwierdza mnie w przekonaniu, że najlepszym sposobem na ograniczenie migracji są działania u podstaw. Realna pomoc w rozwoju lokalnego rynku pracy, poprzez prostą aktywizację budowy sprzątalnych podłóg w domach i szkołach, ma ogromny wpływ na poprawę warunków do życia w lokalnych społecznościach. Ostatnio uczestniczyłem w kursie o migracjach, który pozwolił mi poszerzyć wiedzę oraz wymienić doświadczenia i spostrzeżenia na ten ważny temat. Dzięki temu jeszcze bardziej dostrzegam, jak ważne są inicjatywy już działające i sprawdzające się tak, jak F4A.
KOMENTUJ: X...
PUBLIKACJE
Budownictwo AI
2024.11.21 - 11.40
Rozwój sztucznej inteligencji w branży budowlanej niesie ze sobą sporo korzyści, ale i zagrożenia dla pracowników. Automatyzacja może prowadzić do redukcji liczby miejsc pracy, zwłaszcza prostych zadań rutynowych i powtarzalnych. Chociaż AI może poprawić bezpieczeństwo na budowie przez monitorowanie i analizę danych w czasie rzeczywistym, istnieje ryzyko, że błędy w algorytmach lub awarie systemów mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Systemy AI mogą być również wykorzystywane do monitorowania pracowników, co budzi obawy dotyczące prywatności i nadmiernego nadzoru. Budowlańcy będą musieli zdobywać nowe umiejętności, żeby obsługiwać i współpracować z technologiami AI. To może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób mniej zaznajomionych z TECH. Wprowadzenie zaawansowanych systemów AI wymaga szkolenia i zrozumienia technologii. Może być trudno to zrobić w krótkim czasie.
KOMENTUJ: X...
Dopłaty na Elektryki
2024.11.19 - 14.10
Wsparcie zakupu i leasingu samochodów elektrycznych w Niemczech trwa od lat. Istnieje kilka programów, które mają na celu promowanie używania samochodów elektrycznych. "Bonus Ekologiczny" to nawet 9000 EUR na zakup nowego samochodu elektrycznego. Zachęty do zakupu auta hybrydowego to nawet 6750 EUR. W niektórych landach, jak Bawaria, istnieją dodatkowe programy wsparcia, które obejmują zarówno dotacje, jak i ulgi podatkowe. W tym wsparcie infrastruktury (m. in. dotacje na ładowarki domowe do 900 EUR na instalację). Niemcy kładą nacisk na rozwój infrastruktury ładowania by już przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne. Wszystkie programy to część niemieckiej strategii neutralności klimatycznej na rok 2045.
KOMENTUJ: X...
CENY MIESZKAŃ
2024.11.05 - 12.05
Ceny mieszkań w Polsce stały się bohaterami memów na Halloween. Są tak duże, że aż straszne. Ale wykazują też już pewne zmiany. Po długim okresie wzrostów i aktualnym bojkocie "Kredytu 0%" zwłaszcza przez centrową "Polskę 2050", ceny mieszkań w największych polskich miastach zaczynają powoli spadać. Już w III kwartale 2024 roku odnotowano pierwsze wyraźne obniżki cen na rynku wtórnym. Analitycy polskich banków przewidują, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym będą rosły jeszcze do I kwartału 2025 roku, a później mogą zacząć powoli spadać. Korekta cen w perspektywie najbliższych 12 miesięcy może wynieść nawet 5%.
KOMENTUJ: X...
InteLigentne SZKŁO
2024.10.30 - 17.00
Przyszłość zrównoważonego budownictwa to również szkło elektrochromatyczne, znane jako "inteligentne szkło". To szkło zmienia swoje właściwości termiczne i optyczne pod wpływem napięcia elektrycznego. Może łatwo przechodzić z przezroczystego w nieprzezroczyste. To pozwala na dużą regulację ilości światła i ciepła przenikającego do wnętrza budynku. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji, a także poprawić komfort pracy użytkowników budynku.
KOMENTUJ: X...
Bieda A przedsiębiorczość
2024.10.24 - 18.05
Najnowszy raport o ubóstwie w Polsce, “Poverty Watch 2024”, przedstawia niepokojące dane. Ponad 17 milionów Polaków żyje poniżej minimum socjalnego, a około 2,5 miliona osób znajduje się w skrajnym ubóstwie. Szczególnie dotknięte są dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Raport wskazuje na wyraźny wzrost ubóstwa w każdym kluczowym wskaźniku. Przyczynami tego stanu rzeczy są m. in. stagnacja w konsumpcji oraz słaba waloryzacja świadczeń. Warto, żebyśmy też zwracali uwagę na efektywność programów mających aktywizować przedsiębiorczość w Polsce, bo jesteśmy już rok po wyborach, które zaktywizowały tyle energii w społeczeństwie.
KOMENTUJ: X...
DEBATY TrójkOWE w Czytelniku
2024.10.21 - 10.10
Warszawskie Koło nr 3 centrowej "Polski 2050" zaczyna organizować debaty w kawiarni "Czytelnik" przy Wiejskiej. Do debat zapraszani będą eksperci, którzy podzielą się swoją wiedzą w najważniejszych dla Polski tematach. Pierwsza debata nosi tytuł: "Po co nam obrona cywilna?", i odbędzie się w najbliższą środę - 23 października 2024, godz. 19:00. Spotanie ma charakter otwarty. Debatę poprowadzi Paweł Lenarczyk - członek Zarządu Koła nr 3. Produkcją wydarzenia zajmie się Sławomir Trojanowski, członek warszawskiej "trójki" 2050.
KOMENTUJ: X...
SAMONAPRAWIAJĄCY się BETON
2024.10.17 - 22.35
W dzisiejszych czasach budownictwo przechodzi rewolucję dzięki zastosowaniu inteligentnych materiałów budowlanych. To nie tylko zwiększa trwałość i efektywność energetyczną budynków, ale też przyczyniają się do ochrony środowiska. Przoduje w tym Zachód, a zwłaszcza Wielka Brytania. Samonaprawiający się beton to innowacje. Zawiera specjalne bakterie lub kapsuły z żywicą. Gdy w pojawiają się w nim pęknięcia, bakterie aktywują się w kontakcie z wodą. Zaczynają w ten sposób produkować węglan wapnia, który zasklepia pęknięcia. Alternatywnie, kapsuły z żywicą mogą pękać i wypełniać powstające szczeliny. Dzięki temu beton ma dłuższą żywotność. Wymaga też mniej konserwacji. To daje niższe koszty utrzymania budynków.
KOMENTUJ: X...
PLASTIK w budownictwie
2024.10.04 - 10.45
Mówi się, że przyszłość budownictwa mieszkaniowego jest już dziś. Nowoczesne domy to nie tylko miejsca do życia, ale też centra technologiczne, które dbają o komfort życia i naturalne środowisko. Zrównoważone materiały, panele słoneczne, inteligentne systemy zarządzania energią - to początek. Wyobraźmy sobie osiedla, które same produkują energię i znacznie obniżają rachunki mieszkańców. Czy wkrótce każdy dom będzie "smart"? Niewątpliwie. Jakie innowacje jeszcze zobaczymy w najbliższym czasie? Z pewnością trzeba zrobić więcej ze zużytym plastikiem. Choćby nawet przetwarzanie go na efektywne materiały izolacyjne dla budownictwa mieszkaniowego. Przyszłość już tu jest, ale jeszcze zbyt mało rozwiązujemy problem zanieczyszczenia świata plastikiem.
KOMENTUJ: X...
Kredyt 0%
2024.09.28 - 10.00
Trwa ofensywa medialna "Polski 2050" na temat "Kredytu 0%". Z uwagi na fakt, że to centrowe ugrupowanie ma jeszcze dość małe "przebicie" w mediach mainstreamowych, ofensywa trwa głównie w social mediach. Ministrowie i parlamentarzyści dwoją się i troją, żeby uświadomić Polakom to, że mieszkanie to podstawowa potrzeba. I ona powinna być dostępna dla każdego. Niestety, w wielu miejscach dostęp do przystępnych cenowo mieszkań jest już wyzwaniem. "Kredyt 0%" może tylko z pozoru wydawać się świetną opcją. Warto jednak przemyśleć to, o czym słyszymy w filmikach Minister Pełczyńskiej-Nałęcz czy nawet Marszałka Hołowni: taki program może zwiększyć popyt i podnieść ceny mieszkań bez zwiększenia ich podaży. Właśnie o to chodzi, żeby ofertę nieoprocentowanego kredytu obudować wzrostem podaży mieszkań. Dobrym rozwiązaniem może przy tym być wytworzenie trendu przenoszenia się Polaków 60+ poza centralne dzielnice dużych miast, jak ma to miejsce w zachodniej Europie. Ich mieszkania są w atrakcyjnych lokalizacjach dla młodych, aktywnych zawodowo rodzin. Takie podejście do "Kredytu 0%" może tchnąć nową energię w rozwój Polski rzeczywiście na długie pokolenia.
KOMENTUJ: X...
Transformacja dla Ludzi
2024.09.12 - 21.15
W roku 2027 wejdzie w życie ETS2 i może znacząco obciążyć polskie gospodarstwa domowe. Zwłaszcza te, które korzystają z tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel i gaz. Dla wielu rodzin na wsiach i w małych miastach, które już mają trudności z opłaceniem rosnących rachunków, dodatkowy koszt rzędu 1200 zł rocznie może być istotnym obciążeniem. Choć inwestycja w odnawialne źródła energii jest promowana jako długoterminowo korzystne rozwiązanie, nie każdy ma na to wolne środki. Wprowadzenie takich opłat bez zapewnienia realnego wsparcia finansowego dla najuboższych może pogłębiać wzrost poparcia dla ugrupowań populistycznych. Dlatego potrzebna jest transformacja energetyczna nie budząca obaw w społeczeństwie. Sztuką nie jest dodatkowe obciążenie obywateli, a efektywne włączenie ich w rozwój na bazie celowych inwestycji w tych ludzi.
KOMENTUJ: X...
MIGRACJE A budownictwo
2024.09.09 - 09.25
Z doświadczenia wiemy, że proste budownictwo lokalne odgrywa kluczową rolę by wyhamować migracje z Afryki do Europy. Poprawa warunków życia przekonuje ludzi do pozostawania w swoich lokalnych społecznościach. Tworzenie prostej mikro-infrastruktury, takiej jak sprzątalne podłogi w już istniejących domostwach mieszkalnych, szkołach czy punktach medycznych, polepsza jakość życia. Otwiera od razu możliwości rozwoju gospodarczego w wymiarze lokalnym. Tak prosty program budowlany jak "Floor4Africa" generuje właśnie lokalne miejsca pracy, rozwija drobny handel np. środkami czystości i dywanikami. Daje ludziom po prostu stabilność życia lokalnie. To zmniejsza bardzo istotnie potrzebę migracji w poszukiwaniu lepszych warunków za granicą.
KOMENTUJ: X...
Prezydencja 3D
2024.08.30 - 08.45
"Trzecia Droga" słyszy, że słabo wyróżnia się na scenie politycznej. A... nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las! Szybko zbliżają się nie tylko wybory prezydenckie, ale też prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Jest już zaplanowana masa wydarzeń. Ale czy mamy coś, co pozostanie na długie lata i będzie nas realnie wyróżniać? "Mazurski Park Narodowy" może być właśnie tym, co pozostanie na wieki. Powstanie "Mazurskiego Parku Narodowego" jako projektu wieńczącego polską prezydencję to decyzja, która na zawsze zapisałaby się w historii Polski i UE. To trwałe dziedzictwo, które łączy rozwojowe podejście do ochrony przyrody zwłaszcza centrowej "Polski 2050" z lokalnym wkładem w zrównoważoną przyszłość Europy.
KOMENTUJ: X...
ZRÓWNOWAŻONY WZROST PKB
2024.08.25 - 23.15
Eksport wiedzy z zakresu budownictwa z UE do Afryki to nie tylko szansa na rozwój infrastruktury lokalnej na tamtym kontynencie. To także nowe impulsy do wzrostu PKB po obu stronach. Współpraca w dziedzinie mobilizacji zasobów i efektywnych wdrożeń prostych projektów budowlanych może przynosić korzyści gospodarcze i nam, i im. Tworząc miejsca pracy i wzmacniając więzi ekonomiczne między tak różnymi regionami świata, czynimy świat bardziej konkretnym. Kto jak nie my może to zrobić? Nie mamy przeszłości kolonialnej, nie uchodzimy za rasistów, jesteśmy ludźmi honoru i społeczeństwem zmian na lepsze. Budownictwo buduje przyszłość prosto i efektywnie.
KOMENTUJ: X...
Problemy w budownictwie
2024.08.11 - 18.50
Polska branża budowlana boryka się z kilkoma kluczowymi problemami. Zaczynają się na przykład braki dobrej siły roboczej. Deficyt specjalistów prowadzi do opóźnień w realizacji projektów i zwiększenia kosztów, co negatywnie wpływa na rentowność inwestycji. Firmy budowlane często mają też trudności z wdrażaniem nowych technologii, co ogranicza konkurencyjność i efektywność. Inwestowanie w nowe rozwiązania technologiczne wiąże się zazwyczaj z dużymi nakładami finansowymi i ryzykiem, co może zniechęcać firmy do modernizacji. Z drugiej strony, zobowiązania finansowe zazwyczaj rosną bez rozwoju. Ograniczają w ten sposób zdolność do inwestowania w adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. W ten sposób koło zamyka się wokół zrównoważonego rozwoju opartego na systematyce małych kroków. Tak, jak robimy to od lat w programie rozwoju mikro-infrastrukturalnego "Floor4Africa".
KOMENTUJ: X...
mieszkaniówka
2024.07.27 - 10.10
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w 2024 roku to spadek liczby mieszkań oddanych do użytku o 12%, ale zarazem wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę. Najwięcej inwestycji powstaje w tych województwach: mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie. Perspektywy na przyszłość są optymistyczne, ale nadal rośnie w naszym kraju średnia wieku opuszczania rodzinnego domu przez dorosłe dzieci. Innymi słowy, młodzieży nie stać na pełny komfort własnego "M". Nawiasem mówiąc, największy boom mieszkaniowy nadchodzi w Afryce. Przyrost populacji o 2% rok w rok to ogromne możliwości rozwoju polskich firm budowalnych.
KOMENTUJ: X...
Budowanie 3d
2024.07.12 - 09.55
Nowa technika rozwoju budowy to drukowanie 3D. W tej metodzie używa się specjalnych drukarek 3D, które nakładają warstwa po warstwie materiał budowlany, najczęściej specjalny beton, tworząc struktury budowlane. Druk 3D w budownictwie pozwala na szybszą i bardziej efektywną budowę, redukcję odpadów budowlanych oraz nawet możliwość tworzenia bardziej złożonych i niestandardowych kształtów. Bardzo perspektywiczne.
KOMENTUJ: X...
FOTOWOLTANICZNE ELEKTRYKI
2024.07.07 - 11.45
Ładowanie "elektryków" wchodzi w fotowoltaniczną erę. Inteligentne zarządzanie energią słoneczną optymalizuje ładowanie. Fotowoltanika umożliwia już bezpośrednie ładowanie samochodu bez przetwarzania energii przez sieci energetyczne. Dynamiczne panele fotowoltaiczne w dodatku dostosowują się do zmieniających się warunków pogodowych, zwiększając efektywność swojej pracy. Indukcyjne ładowanie bezprzewodowe zasilane panelami fotowoltanicznymi to duża wygoda "On-the-go". Przyszłość ładowania samochodów elektrycznych jest słoneczna!
KOMENTUJ: X...
CEGŁOMAT
2024.07.02 - 12.20
Maszyna budowlana BMM300 jest w stanie automatycznie wyprodukować aż 120 000 cegieł dziennie. To przełomowa innowacja w budownictwie, która bardzo przyspiesza prace budowlane i rozwój małej infrastruktury. Obniża też istotnie koszty realizacji budowy. Czyli bardzo przydatna rzecz do rozwoju małego budownictwa zwłaszcza w Afryce.
KOMENTUJ: X...
INNOWACJE BUDOWLANE
2024.06.25 - 20.40
Tego jeszcze nie było: cegły przyjazne dla klimatu z recyklingu, geopolimerów, suszone na słońcu lub nawet produkowane przez bakterie. Nowe technologie wykorzystują odpady, redukują emisje CO2, są ważnymi innowacjami. Zrównoważone, ekologiczne i bardzo energooszczędne rozwiązanie dla przyszłości budownictwa tam, gdzie liczy się każdy grosz w budownictwie u podstaw. Kiedyś trzeba to zastosować także w Afryce.
KOMENTUJ: X...
Euro-BUDOWLANKA
2024.05.19 - 10.00
Aby poprawić sytuację polskich firm budowlanych z poziomu Unii Europejskiej musimy: wdrażać fundusze strukturalne bardziej oddolnie; harmonizować przepisy i normy według systematyki ukierunkowanej na współpracę; wspierać zrównoważone użycie materiałów budowlanych. Programy edukacyjne i szkoleniowe też są istotne, bo one rozwijają współpracę międzynarodową i badania ponad granicami. Dobrym przykładem jest program interwencji kryzysowej na rynku mikro-usług budowlanych w krajach rozwijających się, który opisuję razem z Dr Grażyną Czubińską w najnowszej książce pt. "Floor4Africa". Wersja polska wkrótce dostępna w Polsce.
KOMENTUJ: X...
MARATON WYBORCZY
2024.05.02 - 19.10
Przedsiębiorcy XXI wieku stają przed wieloma wyzwaniami: pozyskiwanie coraz bardziej wymagających klientów, deficyt wykwalifikowanych pracowników, wysokie koszty operacyjne, biurokracja i skomplikowane prawo gospodarcze. Ale w całym tym maratonie wyborczym, pamiętajmy, że każdy problem to także szansa na innowacje i rozwój. Elastyczność i kreatywne podejście są kluczowe, a zapewnienia przedwyborcze polityków powinny być coraz bardziej rozliczane by były realizowane.
KOMENTUJ: X...
REWITALIZACJA LOKALNA
2024.04.14 - 10.15
Mocno zaniedbane budynki zabytkowe w Polsce wymagają pilnych planów modernizacji i poważnych remontów. Zagrożonych jest sporo historycznych obiektów, co wpływa na wartość dziedzictwa kulturowego i obniża liczbę lokalnych atrakcji turystycznych. Programy wsparcia, edukacja społeczna i współpraca ze środowiskiem lokalnym powinny być aktywowane jak najszybciej.
KOMENTUJ: X...