#POLSKAwCENTRUMuwagi
REDAKTOR
ZDROWIE PUBLICZNE, NAUKA i KULTURA
PUBLIKACJE
Odstraszanie od migracji
2025.03.10 - 15.10
Prowadząc badania naukowe w slumsach i na wsiach w Afryce, widzi się nową prawidłowość: chętnych do wypełniania ankiet badawczych jest coraz więcej. To nie dlatego, że ludzie interesują się badaniami naukowymi. Ankiety są traktowane także jako forma wyżalenia się. To trudno oddać opisowo w Europie. Trzeba być na miejscu, by zobaczyć jak większość ludzi jest zmęczona biedą. Nie bez przyczyny ONZ obrał za pierwszy cel zrównoważonego rozwoju świata walkę z biedą. Dziś już nie można badać zjawisk migracyjnych w Europie bez badania rynku edukacji, pracy i zdrowia publicznego w Afryce. To robimy w ramach programu "Floor4Africa". Odstraszanie od migracji nie działa. Dane na temat wypadków i zgonów na morzu czy w lasach Europy mogą robić wrażenie na Europejczykach. Nie robią dużego wrażenia w Afryce. Gdy ludzie nie mają nic do stracenia, wybierają ryzyko niezrozumiałe dla ludzi, którzy mają wszystko co potrzebne w życiu. Dlatego skuteczniejszy od straszenia jest prosty rozwój lokalny.
KOMENTUJ: X...
"trener z zagranicy"
2025.03.05 - 20.05
Nie kibicuję drużynom piłkarskim. Tylko gdy gra POLSKA, to wtedy zamieniam się w pilnego kibica. Pamiętam jak długo reprezentacja nie mogła zakwalifikować się na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dopiero gdy pojawił się trener z zagranicy, to udało się po raz pierwszy. Teraz w Polsce zaczął się proces deregulacji administracji państwowej. Nie robi tego żaden polityk. Robi to biznesmen. Nauka w Polsce chyba też powinna doczekać się czegoś takiego, bo samej trudno wyjść w świat. Domyślam się, że dużo może się zmienić, gdy do ewaluacji projektów badawczych zostaną zaangażowani naukowcy z krajów, gdzie Nauka ma się dobrze. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania mają uczelnie w pierwszej dziesiątce świata. Inwestycja w ewaluatorów z zagranicy może Polsce bardziej się opłacić, niż ściąganie polskich naukowców do kraju. Ludzie z bogatym doświadczeniem na świecie mogą dostrzegać to, czego nie dostrzega się zazwyczaj w Polsce. Dobrym przykładem jest "Floor4Africa". Czy tak ważny i bardzo dobrze działający program naukowo-badawczy przeszedłby przez ewaluację na polskich uczelniach? Afryka, to nie jest niebezpieczne? Afryka, tam nie ma korupcji? Afryka, nie mamy ważniejszych spraw? I tak można by w nieskończoność, tracąc nawet możliwości organiczania migracji od podstaw. I miejsc pracy dla OzN by nie przybyło. Dobry trener z zagranicy dotychczasowego myślenia ma sens, gdy nie widać zmian, na które już pora. Kibicujemy Nauce!
KOMENTUJ: X...
WALKA z DEPRESJĄ
2025.02.23 - 17.25
Dziś międzynarodowy dzień walki z depresją. Depresja jest chorobą tak samo poważną, jak każda. Jednak zanim zostanie zdiagnozowana, bywa mylona z kryzysami egzystencjalnymi. Tych sporo przewija się przez życie każdego z nas. Depresja zazwyczaj wymaga leczenia farmakologicznego. Kryzys egzystencjalny może być dużo łatwiej zniwelowany. Na przykład poprzez zaangażowanie w aktywność dobroczynną. Mechanizmy psychologiczne związane ze wzrostem poczucia własnej wartości uruchamiają się dość szybko w trakcie prowadzenia działań dobroczynnych. Widzimy to dobrze w wynikach badań prowadzonych wokół uniwersalnego programu rozwoju lokalnego i interwencji kryzysowej "Floor4Africa". Niby to tylko budowanie sprzątalnych podłóg w szkołach potrzebujących niemal wszystkiego. I w dodatku robią to lokalni mieszkańcy, a nie my. Mimo to działanie tego programu na "mental health" jest nadzwyczajne. To zapewne przez namacalne konkrety w tak prostym działaniu z ludźmi.
KOMENTUJ: X...
7 lat Floor4africa
2025.02.20 - 13.20
Prosty polski program rozwoju lokalnego na wsiach i w slamsach Afryki "Floor4Africa" powstał w Kenii w 2018 roku. Bardzo łatwo przeciwdziała problemom zdrowia publicznego, jak choroby pasożytnicze przenoszone przez glebę (ang. soil-transmitted NTDs). Podnosi jakość edukacji w dobie zmian klimatycznych, co widać jasno na tym filmiku - dzieci miały kałuże i błoto w klasie w przykładowej szkole. "F4A" tworzy też pracę. Lokalnie - dla budowlańców, ale i również zdalnie - nawet dla OzN w Polsce, bo pracy z danymi jest ogrom przy każdym wdrożeniu programu. Na dodatek "Floor4Africa" Istotnie ogranicza migracje. Badania wskazują, że większość ludzi nie migruje jak widzi i ma perspektywy rozwoju u siebie. To też bardzo ważne dla bezpieczeństwa w Europie, bo im mniej zwykłych ludzi na granicach UE, tym lepiej dla demokracji.
KOMENTUJ: X...
BRYTYJSKIE SzkołY bez alergii
2025.02.11 - 10.35
Szkoły i nauczyciele w Wielkiej Brytanii przejdą przygotowanie do reagowania w zakresie rosnącego problemu alergii pokarmowych. Dzieci w krajach zachodnich coraz częściej doświadczają uczulenia na różnego rodzaju substancje występujące w przetworzonej żywności. Król Karol III wspiera aktywnie świadomość skali zjawiska. Alergie dotyczą większej liczby dzieci w wieku szkolnym, niż można się tego spodziewać. Już zbadano, że do 95% szkół w UK uczęszczają dzieci z alergiami pokarmowymi. Bardzo głośny był przypadek, gdy jedna z uczennic zmarła wskutek reakcji alergicznej po zjedzeniu kanapki z jednej z popularnych na Wyspach sieci fast foodowych.
KOMENTUJ: X...
Przywiązanie do swojego miejsca
2025.02.07 - 14.35
Zapominamy o tym jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa dla ludzi na całym świecie. Rodzina, dzieci, praca, nauka to są tak samo ważne tematy na każdej długości i szerokości geograficznej. Gdy posyłamy dziecko do szkoły, chcemy by dotarło do niej cało i cało wróciło. Tak myślą rodzice. I w Europie, i w Afryce. Nie zmienimy świata, myśląc po kategorycznie: że albo wszystko sami zrobimy, albo że inni powinni wszystko zrobić sami. Żyjemy na jednym i tym samym świecie. Ból jest ten sam, jak dziecko skręci nogę. Niezależnie czy w Polsce, czy w Kenii. Małe zmiany potrafią pociągać za sobą dużo większe rzeczy. Program rozwoju lokalnego "Floor4Africa" pokazuje to już od 7 lat. Zwykły mostek szkolny w afrykańskim slumsie to bardzo duże wyzwanie inwestycyjne lokalnie. W kategoriach europejskich to niemal żadne pieniądze. Około 20 tysięcy ludzi przechodzi po tym dziennie, w tym także 4 tysiące dzieci. Jak mogą identyfikować się ze swoim miejscem, które potrzebuje nawet lepszego przejścia? Przywiązanie do swojego miejsca na świecie będzie dużo silniejsze, gdy idzie się bezpiecznie.
KOMENTUJ: X...
Aktywizacja Zawodowa OZN
2025.01.03 - 20.15
Zrealizowaliśmy innowacyjny projekt "Immersive Centrico". Jednym z jego efektów jest prosta, a zarazem innowacyjna aktywizacja pracy OzN. W Polsce pracuje mniej, niż 33% OzN, podczas gdy średnia w UE to ponad 50%. A to my mamy około 20% obywateli ze statusem OzN. To populacja równa całej populacji Danii. W ramach "Immersive Centrico" ukazaliśmy jak OzN mogą wejść do współczesnego świata nowych technologii, jednocześnie uczestnicząc zdalnie w projektach pomocowych w krajach rozwijających się. Gogle VR dosłownie dają poczucie współuczestniczącej sprawczości. Kto by pomyślał, że będąc w Europie, można pracować w Afryce. W naszym przypadku duża ilość danych generowanych przez bardzo prosty program rozwoju lokalnego to realna praca tu. Nawet nie tylko dla OzN. Także młodzież ma szansę tak pracować. Sztuczna inteligencja nam nie jest straszna!
KOMENTUJ: X...
Asystencja OSOBISTA
2024.12.04 - 12.25
Wczoraj był międzynarodowy dzień OzN. Święto ONZ stworzone jakby z myślą o Polsce. U nas jest 20% społeczeństwa doświadczającego niepełnosprawności. To tak dużo ludzi, jak np. cała Finlandia lub Dania. Istnieje nawet specjalna flaga w odcieniach koloru żółtego i białego, która jest symbolem jednoczącym OzN na całym świecie. W Polsce jednoczy nas teraz asystencja osobista. Sama jestem OzN i dobrze rozumiem jak ważny jest systemowy rozwój asystencji osobistej. To nie tylko praca dla OzN. To także prowadzenie badań, dzięki którym życie OzN będzie coraz łatwiejsze w innych aspektach funkcjonowania naszego państwa. UE mocno wspiera innowacje społeczne od konferencji w Lizbonie, w której miałam zaszczyt uczestniczyć jesienią 2017. Wczorajszy wyraz poparcia pod Kancelarią Premiera dla starań Pełnomocnika Rządu ds. OzN - Łukasza Krasonia z centrowej "Polski 2050", przypomniał mi, że już 7 lat upłynęło od tamtego wydarzenia. A jak dotąd Unia nie wypracowała dogłębnej polityki wsparcia rozwoju dla OzN w zjednoczonej Europie. W całej Europie pracuje nie więcej niż co druga pełnoletnia OzN, mimo coraz lepszego wykształcenia. Polska pod tym względem jest jeszcze słabsza mimo tak dużej populacji OzN. U nas aktywne zawodowo jest góra 33% osób z niepełnosprawnością. Zmieniajmy to jak najszybciej!
KOMENTUJ: X...
Sejm Otwarty & Głos Seniora
2024.11.30 - 08.25
Uniwersytet Trzeciego Wieku 2050 realizuje już trzeci rok akademicki i cykl seminariów "Sejm Otwarty". Mają one na celu zbliżenie środowiska seniorów w Polsce z posłami i ministrami demokratycznej "Koalicji 15X". W miniony czwartek wszedł w życie nowy etap rozwoju tego wyjątkowego projektu. W seminarium prowadzonym przez Posłankę Bożennę Hołownię z centrowej "Polski 2050" wzięli udział nie tylko przedstawiciele wiodących organizacji senioralnych z całej Polski. Patronat medialny objął nad tym, i nad kolejnymi seminariami, ogólnopolski "Głos Seniora". Temat dotyczył tym razem OzN i perspektyw rozwoju. W Polsce tylko 33% OzN pracuje, podczas gdy średnia unijna to 50%. Kolejne seminarium już w grudniu. UTW2050 zaprosi aktywnych seniorów znów do Warszawy.
KOMENTUJ: X...
WCZEŚNIEJ: 1...