#POLSKAwCENTRUMuwagi

 

 REDAKTOR

ROLNICTWO, FUNDUSZE EUROPEJSKIE, AGRITECH

PUBLIKACJE

Pożegnanie Turskiego

2025.02.26 - 12.10


Nie interesowałem się wcześniej życiem Mariana Turskiego. Są u nas osoby, które go znały. Ale to mi przypadło pożegnać go w minioną niedzielę w POLIN, w nas wszystkich imieniu. Słuchając wszystkiego, co mówiono, dochodzę dziś do wniosku, że była to osoba, która fundamenty życiowe i wyznawane wartości miała dosłownie z diamentu. Jego historia była niesamowita, wbiła mi się głęboko w serce. Słowo przyjaźń padało tam przy każdej mowie i było odmieniane przez wszystkie formy. Słuchałem tych wypowiedzi i doszedłem do wniosku, że o przyjaźń nie tylko warto, ale wręcz trzeba walczyć. Marianowi Turskiemu przyjaźń ocalała życie. Wielokrotnie.

KOMENTUJ: X...

Praca dla młodych w Rolnictwie

2025.01.04 - 11.55

Nigdy nie byłem jakimś specjalnym zwolennikiem VR, ale teraz jestem zaskoczony. Jeden prosty projekt "Immersive Centrico" zmienił moje podejście. VR to dzisiaj dla mnie nie zabawa. To przede wszystkim praca. Jeśli ktoś mnie teraz zapyta: "Co po studiach, Panie Pawle?", to odpowiem: INNOWACJE! Co można robić w tych goglach? Na przykład zdalnie administrować bankiem materiałów multimedialnych. Można materiały multimedialne kategoryzować. Można nawet monitorować LIVE to, jak powstają. I to praca nie tylko dla OzN. Taka praca jest także dla młodzieży. Przede wszystkim w sektorze medialnym, ale nawet w rolnictwie. Połączenie gogli z dronami sprawia, że np. w sadach można być niemal w każdym  miejscu o każdej porze. Bez ruszania się z domu czy biura. Politycy jeszcze nie martwią się za bardzo tym, jaką przyszłość widzą w Polsce ludzie w moim wieku. Ale to już ten czas, bo co drugi młody mężczyzna w wieku 18-35 lat skłania się ku głosowaniu na skrajności.

KOMENTUJ: X...

Pamięć i Rozwój

2024.11.18 - 23.10

Jest już tydzień po 11 listopada. Oddaliśmy wtedy hołd tym postaciom, które przyczyniły się do odbudowy naszej Ojczyzny. Zrobiliśmy to głównie jako delegacja Poseł z centrowej "Polski 2050" - Bożenny Hołowni. Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski. Młodzież o nich trzech pamięta. A dziś budujmy naszą przyszłość. "Centrico" idzie do przodu i wchodzi w nowe obszary działań. Media obywatelskie, sztuczna inteligencja, zrównoważony rozwój to trzy rozwojowe dziedziny naszego jutra w naszym kraju, w naszej Europie, na naszym świecie.

KOMENTUJ: X...

ameryka wybrała

2024.11.06 - 20.30

Wygrana Donalda Trumpa to dowód na to, że Ameryka wciąż może szokować Europę. Do wczoraj żyliśmy w wierze, że niemal wszyscy popierają kandydatkę Demokratów. Historia demokracji chyba nie widziała aż tylu celebrytów po jednej stronie w wyborach. Dziś mamy więc reset nie tylko w amerykańskiej polityce. Resetuje się też nasze wyobrażenie o znaczeniu głosów zwykłych ludzi. Czy takich liderów politycznych, jak Donald Trump, potrzebujemy w Europie, w Polsce? Mało prawdopodobne. Inna kultura i inna polityka. Alre potrzebujemy ruszyć ustalone zasady, bo u nas też ma kto wracać do władzy. Czy społeczeństwo tutaj jest gotowe na jakąś amerykańską rewolucję? Nie. Trzeba się więc mobilizować. Wybory prezydenckie tuż tuż.

KOMENTUJ: X...

Ekoambasadorzy 2050

2024.10.19 - 11.55

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się w tym tygodniu spotkanie na temat ekologicznej przyszłości Polski. Udział wzięli "Ekoambasadorzy" z centrowej "Polski 2050" oraz Wiceminister Mikołaj Dorożała i warszawska Posłanka Bożenna Hołownia (z którą mam zaszczyt współpracować). Rozmowy dotyczyły działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w obrębie ochrony środowiska, w tym parków narodowych i lasów społecznych. "Ekoambasadorzy 2050" pochwalili się też swoimi inicjatywami, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w ich mikro-lokalnych społecznościach.

KOMENTUJ: X...

Bóbr Twój Wróg?

2024.10.01 - 12.05

Bobry często postrzegane są jako szkodniki, ale ich działalność niesie ze sobą także wiele korzyści, które mogą wspierać rolnictwo. Naturalna regulacja wód i nawodnienie pól jest w spektrum ich działań. Bobry są znane z budowania tam, które tworzą stawy. Te naturalne zbiorniki wodne pomagają w regulacji poziomu wód gruntowych. Dzięki nim w okresach suszy, pola uprawne zyskują dostęp do dodatkowej wody, co jest kluczowe dla wzrostu roślin. Tamy, które budują bobry, mogą również chronić brzegi rzek i strumieni przed erozją. Taki ekosystem wspiera zdrowie gleby. Obecność bobrów może również przyciągać turystów i miłośników przyrody. Obszary gdzie bobry są obecne, mogą stać się miejscem na ekoturystykę, co otwiera nowe dochody dla rolników. Organizowanie wycieczek, warsztatów przyrodniczych czy sprzedaż lokalnych produktów w takich regionach może przynieść wymierne zyski.

KOMENTUJ: X...

PomOC DLA POWODZIAN

2024.09.24 - 13.00

Od początku powodzi cały czas trwa zbiórka darów koordynowana przez biuro poselskie Bożenny Hołowni na Mokotowie w Warszawie. W akcji biorą udział działacze centrowej "Polski 2050". I to nie tylko z województwa mazowieckiego, ale także z warmińsko-mazurskiego i nawet pomorskiego. Zbierane są tylko najpotrzebniejsze rzeczy dla Powodzian. Pierwszy transport wyruszył już wczoraj i dotarł dziś w nocy do województwa dolnośląskiego. Akcja trwa, Posłanka Hołownia zaprasza do pomocy wszystkich aktywistów społecznych z całej Polski.

KOMENTUJ: X...

APEL POWODZIOWY

2024.09.17 - 11.35

Apel by wszystkie możliwe środki pomocowe na Rolnictwo były teraz skupione w pierwszej kolejności wokół sytuacji powodziowej w południowo-zachodniej Polsce. Jest już po żniwach, ale jesteśmy np. w trakcie zbiorów ziemniaków. Tysiące hektarów pól i ważnych upraw są teraz pod wodą. Potrzebna PILNA pomoc polskim rolnikom, także z Unii Europejskiej. Mówię to z pełną świadomością, z perspektywy lat doświadczenia, pasji i także studiów w dziedzinie Rolnictwa.

KOMENTUJ: X...

Marszałek na Dożynkach

2024.09.02 - 15.25

W dniu wczorajszym, po porannych uroczystościach na Westerplatte, Marszałek Sejmu RP wziął także udział w dożynkach w gminie Sidra na Podlasiu. W trakcie przemówienia Szymon Hołownia podkreślił rolę, jaką pełnią w naszym społeczeństwie mali producenci żywności, mówiąc: "Rolnicy, to im trzeba powiedzieć to słowo - DZIĘKUJĘ!"

KOMENTUJ: X...

HOŁOWNIA W PRADZE

2024.08.30 - 18.15

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia z wizytą w Pradze. Spotkał się z Prezydentem Czech i przedstawicielami czeskiego rządu oraz parlamentu. Głównym celem wizyty jest wzmocnienie współpracy polsko-czeskiej w obszarze bezpieczeństwa oraz gospodarki. Podczas spotkań omówiono istotne kwestie regionalne, w tym wspólne wyzwania związane z bezpieczeństwem i stabilnością w Europie Środkowej. W programie wizyty znalazły się również rozmowy na temat inicjatyw mających na celu rozwój zrównoważonej gospodarki oraz wspieranie innowacji technologicznych. Marszałek Hołownia wyraził nadzieję na pogłębienie relacji między Polską a Czechami. To przyczyni się do silniejszej współpracy w ramach V4. Wizyta Szymona Hołowni w Pradze to krok w kierunku umacniania więzi między obu krajami oraz stawiania czoła wyzwaniom przyszłości w duchu współpracy i partnerstwa.

KOMENTUJ: X...

polska żywność

2024.08.26 - 09.10

Wczoraj był 12 z kolei "Dzień Polskiej Żywności", wspierany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zbiega się on z dożynkami, które od wieków są symbolem rolnictwa w Polsce. Dożynki mają nieocenione znaczenie z wielu perspektyw - kulturowej, społecznej oraz politycznej. Są one nie tylko sposobem na celebrowanie pracy rolników, ale także świętem, które łączy ludzi i wyzwala ducha wspólnoty.  W czasach zmian i globalizacji, polskie dożynki stają się istotnym narzędziem dla społeczności lokalnych, aby zachować swoje tradycje i jednocześnie wprowadzać je w aktualny kontekst polityczny i społeczny. Wszystko to sprawia, że dożynki pozostają ważnym elementem polskiego życia, zwłaszcza poza dużymi miastami.

KOMENTUJ: X...

AGRO-BIUROKRACJA

2024.08.21 - 09.35

Polskie rolnictwo musi się rozwijać i stawiać czoła nowym trendom specjalizacji w gospodarce unijnej i globalnej. Do tego konieczne jest uproszczenie rolnikom procedur biurokratycznych i dostosowanie regulacji nawet do realiów na rynku pracy: nie będzie nam przecież przybywać pracowników rolnych w dużym tempie. Dlatego musimy odciążać tych, którzy są w naszym kraju odpowiedzialni za tak ważny sektor, jak produkcja żywności. Wprowadzenie bardziej użytecznych rozwiązań, skracających im czas "roboty papierkowej", oraz dalsze ułatwienia w dostępie do funduszy zwiększą wydajność i przyciągną młodsze pokolenia z powrotem do rolnictwa. Biurokracja w naszym przypadku nie może być dodatkową przeszkodą w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Musi być narzędziem wspierającym rolnictwo w dążeniu do zrównoważonego rozwoju Polski. Czasu nie ma wiele na to by rolnicy stali się tą podstawą naszej gospodarki, która ma nas przede wszystkim zdrowo żywić.

KOMENTUJ: X...

Urban agriculture

2024.08.13 - 09.10

W całym świecie zachodnim rolnictwo miejskie zyskuje na popularności. Ogródki działkowe stają się "zielonymi oazami" w betonowych dżunglach miejskich. Uprawa owoców i warzyw na działkach to nie tylko sposób na własne produkty żywnościowe, ale i na poprawę jakości życia w mieście. Praca w ogrodzie to doskonała forma relaksu i aktywności fizycznej nie tylko dla seniorów. Ogródki działkowe sprzyjają nawet budowaniu lokalnych wspólnot, łącząc ludzi o takich zainteresowaniach. "Mieszczuchy" wzmacniają  w ten sposób międzysąsiedzkie relacje. Zwiększają też świadomość ekologiczną. Dzięki innowacyjnym metodom uprawy, takim jak hydroponika czy permakultura, każdy kawałek przestrzeni może stać się źródłem zdrowich, domowych i przydomowych plonów.

KOMENTUJ: X...

MŁODZIEŻ na wsiach

2024.08.07 - 12.45

Młodzież na wsiach stoi przed ważnymi wyborami związanymi z dziedziczeniem gospodarstw. W obliczu wyzwań i oczekiwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat, konieczne jest znalezienie równowagi między tradycją a nowoczesnością. Edukacja, innowacje i zaangażowanie w lokalne społeczności powinny stać się fundamentem, na którym młodzi rolnicy będą budować przyszłość nie tylko dla siebie, ale i dla całego sektora rolnictwa w Polsce. Warto zainwestować w przyszłość wsi, która może stać się przestrzenią nie tylko dla pracy, ale również dla życia w zgodzie z naturą i tradycją.

KOMENTUJ: X...

GRADOBICIE 

2024.07.25 - 22.00

Nadzwyczajne zaiteresowanie wzbudził mój wpis na X na temat gradobicia w świętokrzyskim. Niemal 700tys. wyświetleń w dwa dni. A nie napisałem o niczym nietypowym dzisiaj. Zmiany klimatyczne powodują coraz bardziej nasilone zjawiska atmosferyczne i w efekcie ze 150ha przenicy może zostać 20ha po jednym gradobiciu. Czytam komentarze w w głównej mierze odnoszą się do ubezpieczeń. Wielu komentujących pisze, że sektor ubezpieczeiowy w głównej mierze ubezpiecza zboże. Owszem, ale z czasem może być coraz trudniej. Musimy przygotować specjalny fundusz ubezpieczeń dla rolników przeciw postęspująkcym utkom zmian klimatycznych.

KOMENTUJ: X...

MEDIA PUBLICZNE

2024.07.16 - 12.00

Dziś odbyło się spotkanie Zespołu ds. Mediów Publicznych, z udziałem Posłów i Senatorów "Trzeciej Drogi". W pracach wzięła też udział nowa posłanka "Polski 2050" - Bożenna Hołownia z Warszawy. Meritum spotkania dotyczyło wysłuchania publicznego z udziałem szefów i likwidatorów lokalnych odziałów mediów państwowych (TVP i Polskie Radio), w związku z niespodziewanymi działaniami KRRiT. 

KOMENTUJ: X...

BIO-GAZ

2024.06.03 - 17.40

W Polsce nadal nie rozwijamy systemowo energii z biogazu. Powstaje on z rozkładu organicznych substancji, takich jak resztki roślin, odpady spożywcze czy odchody zwierząt, a może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Planowane uruchomienie elektrowni atomowej dopiero za kilkanaście lat wydaje się być krokiem w dobrą stronę, ale tymczasem warto również zwrócić uwagę na inne, bardziej dostępne i sprawdzone technologie, takie jak energia z biogazu. Dzięki niej moglibyśmy nie tylko produkować energię, ale także zwalczać problemy związane z gospodarką odpadami organicznymi. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że nasze zapotrzebowanie na energię zostanie zaspokojone w sposób ekologiczny i zrównoważony, a w dodatku zaktywizujemy nawet nasz włsasny ektor rolnictwa.

KOMENTUJ: X...

UNIA DLA ROLNIKÓW

2024.05.03 - 07.40

78mld EUR trafiło do rolników i na obszary wiejskie w ciągu 20 lat od przystąpienia Polski do UE. Jedną z największych korzyści dla polskich rolników było otwarcie się na nowe rynki zbytu. Dodatkowo, dzięki wspólnej polityce rolnej, polscy rolnicy zyskali dostęp do wsparcia finansowego i technologii, pomagających w modernizacji gospodarstw i podnoszeniu jakości produktów. Ważnym aspektem przystąpienia do UE jest również rozwój infrastruktury wiejskiej i poprawa warunków pracy. Dzięki funduszom, wiele obszarów wiejskich zostało zmodernizowanych i dostosowanych do nowych wymagań, co wpłynęło pozytywnie na jakość życia mieszkańców polskiej wsi.

KOMENTUJ: X...

UBEZPIECZENIA wzajemne

2024.04.25 - 22.00

Zastanawiająca sytuacja z przymrozkami. Wielu rolnikom wymarzły drzewa owocowe. Jednak co słyszymy? A to, że rolnicy nie mogli ubezpieczyć się na taki wypadek. Jak to? Dostęp do podstawowych usług ubezpieczeniowych jest ograniczony w ramach UE? Teoretycznie ubezpieczyciele są firmami komercyjnymi, które naturalnie ograniczają ryzyko funkcjonowania np. dzięki sztucznej inteligencji. Modelowanie prognoz pogody z użyciem AI nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak więc rolnikom pomóc? Przecież państwo nie może w nieskończoność wspierać się rekompensatami. Konieczne wydaje się być nowe, powszechne towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla rolnictwa w kontekście nie tylko zmian klimatycznych, ale i optymalizacji ofert ubezpieczeniowych ze wsparciem sztucznej inteligencji.

KOMENTUJ: X...

ZMIANY KLIMATYCZNE

2024.04.15 - 09.30

Raport Instytutu Spraw Publicznych pt. "Zielona transformacja polskiego rolnictwa. Gdzie jesteśmy? Co dalej?" ukazuje wyniki badań  nastrojów w rolnictwie. 60% polskich rolników ocenia, że zmiany klimatu mają już duży wpływ na kondycję sektora. 75% z nich obawia się skutków suszy i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huraganowe wiatry, grad czy nawalne deszcze. Zmiany klimatyczne to temat coraz bliżej nas wszystkich.

KOMENTUJ: X...